Class I Help chapter 8 Begin Date: 7/16/2018 12:00:00 AM - Due Date: 7/25/2018 1
ID: 306725 • Letter: C
Question
Class I Help chapter 8 Begin Date: 7/16/2018 12:00:00 AM - Due Date: 7/25/2018 11:00:00 AM End Date: 7/25/2018 11:00:00 AM (10%) Problem 5: An ice hockey player of mass m1 = 84.5 kg hits a puck of mass m2 = 0.125 kg. giving the puck a speed of v = 41 m/s. 50%Part (a) If both are initially at rest and if the ice is frictionless, how far, in terms of the variables in the problem, does the player recoil in the time it takes the puck to reach the goal, a distance d away? Grade Summary 100 Attempts remainingExplanation / Answer
(A) Applying momentum conservation,
pi = pf
0 = (0.124 x 41) - (84.5 v)
v = 0.06 m/s
(B) t = d / v = (14 m) / (0.06 m/s)
t = 233 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.