Question 7. The Prototype Shoe The weight of a sophisticated running shoe is nor
ID: 3067255 • Letter: Q
Question
Question 7. The Prototype Shoe The weight of a sophisticated running shoe is normally distributed with a mean of 10 ounces and a standard deviation of 0.7 ounce ?? ? (a) What is the probability that a shoe weighs more than 13 ounces? (b) What must the standard deviation of weights be in order for the company to state that, 99% of its shoes weighs less than 13 ounces? (c) If the standard deviation remains at 0.7 ounce, what must the mean weight be for th company to state that 99% of its shoes weighs less than 13 ounces?Explanation / Answer
mean = 10 ,s = 0.7
a)
P(x >13)
z = (x -mean)/s
= ( 13 - 10)/ 0.7
= 4.2857
P(x >13) = P(z > 4.2857)= 0 by suing z standard table
b)
z value at 99% = 2.576
z = ( x -mean) /s
2.326 = ( 13 - 10) /s
s = 1.2898
c)
std.dev = 0.7 , z value at 99% = 2.326
z = ( x -mean) /s
2.326 = ( 13 - mean) /0.7
mean = 11.3718
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.