3. 1 points SerCP11 17.P.008. My Notes Ask Your Te An aluminum wire having a cro
ID: 306730 • Letter: 3
Question
3. 1 points SerCP11 17.P.008. My Notes Ask Your Te An aluminum wire having a cross-sectional area of 4.90 x 10-6 m2 carries a current of 3.50 A. The density of aluminum is 2.70 g/cm3. Assume each aluminum atom supplies one conduction electron per atom. Find the drift speed of the electrons in the wire. mm/s Need Help? Read" I O -2 points SerCP11 17 P020. My Notes Ask Your Teacher A rectangular block of copper has sides of length 11 cm, 24 cm, and 36 cm. If the block is connected to a 7.4 V source across two of its opposite faces, find the following. (a) What is the maximum current the block can carry? (b) What is the minimum current the block can carry? Need Help? RedWhExplanation / Answer
Drift speed in a wire is given by:
Vd = I/(n*q*A)
I = current in wire = 3.50 Amp
q = charge on single electron = 1.6*10^-19 C
A = cross-sectional area = 4.90*10^-6 m^2
n = electrons per m^3 in aluminum
Na = 6.023*10^23 electrons/mole
Mw = Molecular weight of aluminum = 27 gm/mol
n = (2.70 gm/cm^3)*(10^6 cm^3/1 m^3)(1 mole/27 gm)(6.023*10^23 electrons/mole)
n = 6.023*10^28 electron/m^3
Now
Vd = 3.50/(6.023*10^28*1.6*10^-19*4.90*10^-6)
Vd = 7.41*10^-5 m/sec = 0.074*10^-3 m/sec
Vd = 0.074 mm/sec
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.