An object is held 83 cm away from a lens. The lens has a focal length of-12.8 cm
ID: 306740 • Letter: A
Question
An object is held 83 cm away from a lens. The lens has a focal length of-12.8 cm. A.) Determine the image distance. cm B.) Determine the magnification. C) Ifthe object is 2.7 cm long, determine the image height. X cm D.) Which of the following are true about the image? Choose all that apply. O The image is real. The image is virtual. The image is upright. O The image is inverted. E.) Which of the following are true about the lens? Choose all that apply. O The lens is diverging. The lens is converging. The lens is concave. The lens is convex.Explanation / Answer
object distance, s = 83 cm
f = - 12.8 cm
(A) 1/f = 1/s + 1/s'
- 1/12.8 = 1/83 + 1/s'
s' = - 11.1 cm
(B) m = - s'/ s = 0.134
(C) m = hi / ho
0.134 = hi / 2.7
hi = 0.36
(D) s' < 0 -> virtual
m > 0 => upright
(E) lens is diverging.
lens is concave.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.