The personnel department of Franklin National Life Insurance compiled the accomp
ID: 3067417 • Letter: T
Question
The personnel department of Franklin National Life Insurance compiled the accompanying data regarding the income and education of its employees.
Let A be the event that a randomly chosen employee has a college degree, and let B be the event that the chosen employee's income is more than $60,000.
(a) Find each of the following probabilities. (Round your answers to four decimal places.)
Income$60,000 or Below Income
Above $60,000 Noncollege Graduate 2050 870 College Graduate 360 720
Explanation / Answer
qa
total employees = 4000
college graduates = 1080
P[A] = 108/400
P[B] = 1590/4000
P[AnB] = 72/400
P[B | A] = P[AnB] / P[A]
= 72/ 108
P[BnAc] = 870/4000
P[B | Ac] = 87/159
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.