Avoiding an accident while driving can depend on reaction time. That time, measu
ID: 3068561 • Letter: A
Question
Avoiding an accident while driving can depend on reaction time. That time, measured from the time the driver first sees the danger until the driver gets his/her foot on the brake pedal, can be described by a normal model with mean 1.9 seconds and standard deviation 0.13 seconds. Use the 68-95-99.7 rule (NOT a z table) to answer the following questions. The pictures of the 68-95-99.7 rule at this link might help.
http://www.oswego.edu/~srp/stats/6895997.htm
What percentage of drivers have a reaction time more than 2.16 seconds?
________%
What percentage of drivers have a reaction time less than 1.77 seconds?
________%
What percentage of drivers have a reaction time less than 2.03 seconds?
________%
Explanation / Answer
The 68-95-99.7 Rule tells us about the approximate probability that is found within a certain number of standard deviations from the population mean.
• First, the 68-95-99.7 Rule says that the probability within 1 standard deviation from the mean is approximately 68%.
This means that:
P(X+) 0.68
In this case, we have that:
= 1.90.13 = 1.77
+ = 1.9+0.13=2.03
so then
Pr(1.77 X 2.03) 0.68
Then, since the probability inside of the interval (1.77, 2.03) is 0.68, then using the Law of Complement, the probability OUTSIDE of 1.77,2.03 is 1 - 0.68 = 0.32. Also, since the normal distribution is symmetric, then we also conclude that half of that probability (0.32/2 = 0.16) goes to each of the two tails. This means that
P(X1.77) 0.16
Thus, percentage of drivers having reaction time less than 1.77 seconds is 16%
P(X2.03) 10.16 = 0.84
Thus, percentage of drivers having reaction time less than 2.03 seconds is 84%
• Similarly, the 68-95-99.7 Rule says that the probability within 2 standard deviations from the mean is approximately 95%. This means that:
(2 X +2) 0.95
In this case, we have that:
2 = 1.92×0.13 = 1.64
+2 = 1.9+2×0.13 = 2.16
so then
Pr(1.64X2.16) 0.95
Then, since the probability inside of the interval (1.64,2.16) is 0.95, then using the Law of Complement, the probability OUTSIDE of 1.64,2.16 is 1 - 0.95 = 0.05. Also, since the normal distribution is symmetric, then we also conclude that half of that probability (0.05/2 = 0.025) goes to each of the two tails. This means that
P(X1.64) 0.025
P(X>2.16) 0.025
Thus, percentage of drivers having reaction time more than 2.16 seconds is 2.5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.