Write mu for the mean of a Normal distribution. The value of the standard deviat
ID: 3068765 • Letter: W
Question
Write mu for the mean of a Normal distribution. The value of the standard deviation is unknown. We want to test H0: mu = 8 vs H1: mu < 8. A random sample of 15 observations is taken from this distribution, and the sample mean (x-bar) and sample standard deviation (s) are calculated. Then t = (x-bar - 8)/[s/square_root(15)] is calculated, and is found to equal = -0.85. At what levels of significance could we reject H0? 10% and 5%, but not 2.5% and 1% 10%, but not 5%, 2.5% and 1% 5%, 2.5% and 1%, but not 10% each of 10%, 5%, 2.5% and 1% None of 10%, 5%, 2.5% and 1%
Explanation / Answer
Ans:
Given that
sample size=15
so, df=15-1=14
test statistic,t=-0.85
p-value(left tailed)=tdist(0.85,14,1)=0.2048
*(we reject null hypothesis,when p-value<alpha)
Now,
alpha=0.01 or 0.025 or 0.05 or 0.1
But in above case,p-value is greater than all of the above alpha values.
So,Ho is not rejected at 10%, 5%, 2.5% and 1% significance levels.
Hence,correct option will be:
None of 10%, 5%, 2.5% and 1%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.