Questions 25 and 26 are related to the following: Tom is a salesman. He receives
ID: 3068917 • Letter: Q
Question
Questions 25 and 26 are related to the following: Tom is a salesman. He receives 25% of the price of the item sold as sales commission plus a fixed salary of $200 per week. Tom's average weekly sales is 20 items with a standard deviation of 10. The average price of items Tom sells is $250. Tom works 46 weeks a year. y=200+.25x x=sales weekly E(x)=20 * $250 = $5000 25 Tom's average annual earnings is ________. sd(x)=10 a $65,750 66700 b $66,000 sd(y annual) = sd(200 *46) + sd(.25*46*250x) c $66,250 28750 d $66,700 26 The standard deviation of Tom's annual income is, a $29,300 b $28,750 c $28,200 d $27,650 Questions 25 and 26 are related to the following: Tom is a salesman. He receives 25% of the price of the item sold as sales commission plus a fixed salary of $200 per week. Tom's average weekly sales is 20 items with a standard deviation of 10. The average price of items Tom sells is $250. Tom works 46 weeks a year. y=200+.25x x=sales weekly E(x)=20 * $250 = $5000 25 Tom's average annual earnings is ________. sd(x)=10 a $65,750 66700 b $66,000 sd(y annual) = sd(200 *46) + sd(.25*46*250x) c $66,250 28750 d $66,700 26 The standard deviation of Tom's annual income is, a $29,300 b $28,750 c $28,200 d $27,650Explanation / Answer
25)Tom's average annual earnings is =fixed salary+income from commisson on sales
200*46+20*250*0.25*46=66700
option D
26)
std deviation=Std dev iation from commision on sales =0.25*250*10*46=28750
option B
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.