changes # you submit or change the answer Your last submission is used for your
ID: 306894 • Letter: C
Question
changes # you submit or change the answer Your last submission is used for your score. A gas is allowed to expand at of 1.00 mol of a dilute gas is P1 -2.82 atm, V-1.01 L, and Eint 1 410 3, and its final state is P2 2.00 atm, 2 2.91 L, and Ent 2 8381 pressure until it reaches it (a) Illustrate this process on a PV diagram. (Do this on paper Your instructor may ask you to Calculate the work done by the gas. (b) Find the heat absorbed by the gas during this process in amount of a monatomic gas is 29.4 3K. (a) Find the number of moles of the gas. mol (b) What is the internal energy of the gas at T 290 K? k) (c) What is the heat capacity of the gas at constant pressure? O Type here to search End PrtScn F2Explanation / Answer
Workdone by gas
W= p(V2-V1)
= 2.82*10^5*(2.91-1.01)*10^-3
= 535.8 J
--------
Heat absorbed
Q= U+ w
= 535.8+ 838-410
= 963.8 J
---------
Please post other problems sepertsepe
Comment in case any doubt ..goodluck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.