1. Suppose that we were determining the effects of smoking on heart disease. We
ID: 3069219 • Letter: 1
Question
1. Suppose that we were determining the effects of smoking on heart disease. We found that amongst smokers in a certain age range, a proportion of .4476 with heart disease and amongst non-smokers we had a proportion of .1312 with heart disease. Determine AR and AR%.
2. Determine the standard deviation of the data set to 3 decimal places: 1 3 4 5 6.1 6.22 6.44 6.97 7 8 12.3
3. A new program was developed to hopefully reduce the risk of injury to college athletes. Several colleges were chosen to use the new program and compared to several colleges that did not use the program. The data is summarized in the table below. Determine the relative risk of injury for those not using the new program.
Injured Not Injured
Using Program 267 3226
Not Using 384 2782
4. Given a data set with a mean of x 15.3 and a standard deviation of s 1.1, determine the z-score for the data value x 12.8.
5. Suppose that our data set has a mean of 720 and a standard deviation of 15.5. Determine the coefficient of variation.
Explanation / Answer
#2.
mean of given data, xbar = 6.0027
std. dev. = sqrt(sum(x-xbar)^2/n) = sqrt(84.8828/11) = 2.778
#4.
z = (x - xbar)/sd
z = (12.8 - 15.3)/1.1 = -2.2727
#5.
CV = sd/mean * 100
CV = 15.5/720 * 100 = 2.15%
x (x-xbar)^2 1 25.0273 3 9.0164 4 4.0109 5 1.0055 6.1 0.0095 6.22 0.0472 6.44 0.1912 6.97 0.9356 7 0.9946 8 3.9891 12.3 39.6556Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.