a) What is the 68-95-99.7 Rule and WHEN does it apply? 2. Based on long term dat
ID: 3069285 • Letter: A
Question
a) What is the 68-95-99.7 Rule and WHEN does it apply? 2. Based on long term data, the time to travel a particular bus route is 1 hour with a standard deviation of 10 minutes. Sketch the density curve of the travel time distribution assuming a normal distribution. Use the rule in a) to put the correct scale on the x-axis. 3. a) Define the z-transformation for a Normal distribution within a population, defining all the terms used. b) An individual run of this bus took 65 minutes. What is the z-score of this trip? What proportion of trips is likely to take longer than this?Explanation / Answer
a)
As per the 68-95-99.7 rule, for a given data set,
68% observations lie between x-s and x+s
95% observations lie between x-2s and x+2s
99.7% observations lie between x-3s and x+3s
where
x= Mean
s = Standard Deviation
2)
M = 60
S = 10
On X-axis plot the values of X-3S to X+3S
i.e. 30 to 90 where the mean/peak value lies at 60
3)
a)
Z-score for X = (X-M)/S
Where X is the data point
M = Population Mean
S= Population Standard Deviation
It is essentially transforming a X value to the standard normal value
b)
X = 65
M = 60
S = 10
Z-score = (65-60)/10 = 0.5
P(Z>0.5) = 1 -P(X<0.5) = 1- 0.6915 = 0.3085
Let me know if you need anything else, if not please don't forget to like the answer :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.