Suppose that the number of hospital visits filed in a year under a specific empl
ID: 3070308 • Letter: S
Question
Suppose that the number of hospital visits filed in a year under a specific employer’s health in- surance policy has mean 80 and standard deviation 10. Each hospital visit cost has a particular distribution with mean $50 and standard deviation $5. Hospital visit costs are mutually indepen- dent and independent of the number of hospital visits. Using the normal approximation, calculate the probability that yearly aggregate hospital visit cost under that health insurance policy will be less than $4800.
Explanation / Answer
Ans
The average of yearly aggregate hospital visit cost under that health insurance policy = 80*50 = 4000
The standard deviation of yearly aggregate hospital visit cost under that health insurance policy = 10*5 =50
P(cost <4800) = 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.