You are given the sample mean and the population standard deviation. Use this in
ID: 3070359 • Letter: Y
Question
You are given the sample mean and the population standard deviation. Use this information to construct the 90% and 95% confidence intervals for the population mean. Interpret the results and compare the widths of the confidence intervals. If convenient, use technology to construct the confidence intervals. A random sample of 60 home theater systems has a mean price of $137.00. Assume the population standard deviation is $16.60. Construct a 90% confidence interval for the population mean. The 90% confidence interval is (T ). (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
100(1-alpha)% confidence interval is given by :
Upper limit = Mean + Zalpha/2 * ( S / n0.5 )
Lower limit = Mean - Zalpha/2 * ( S / n0.5 )
We are given, Mean = 137
n = sample size = 60
S = standard deviation = 16.60
Alpha = 1 - 0.90 = 0.10
Zalpha/2 = Z0.10/2 = Z0.05 = 1.645
90% confidence interval is :
Upper limit = 137 + 1.645 * ( 16.60 / 600.5 ) = 140.53
Lower limit = 137 - 1.645 * ( 16.60 / 600.5 ) = 133.47
90% confidence inetrval is : ( 133.47 , 140.53 )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.