[confidence intervals] following information is from a report on the determinati
ID: 3070441 • Letter: #
Question
[confidence intervals]
following information is from a report on the determination of silver content of galena crystals grown in a closed hydrothermal system over a range of temperature. With x = crystallization temperature in °C and y = Ag2S in mol%, the data follows.
(a) Estimate true average silver content when temperature is 683°C using a 95% confidence interval. (Give answers accurate to 3 decimal places.)
( , )
(b) Calculate a 95% CI for the true average change in silver content associated with a 1°C increase in temperature. (Give answers accurate to 5 decimal places.)
Explanation / Answer
model => y = -0.327 + 0.00146x
Therefore, at x = 683, y = -0.327 + 0.00146*683 = 0.67894
Now, constructing a 95% confidence interval
(0.67894-t*s, 0.67894+t*s), now for 95%, t for degrees of freedom = n-2 = 13-2 = 11 is 2.201
assuming given s = 0.138 is the standard error for the regression
=> 95% CI => (0.67894-2.201*0.138, 0.67894+2.201*0.138)
=> (0.375, 0.983)
b) 95% CI for change in silver content for 1C increase in temperture = 95% CI for delta1
=> standard error for beta = standard error for regression = s = 0.138
=> 95% CI = (delta1 - t*s, delta1 + t*s), the value of t will be same as above = 2.201
=> (0.00146 - 2.201*0.138, 0.00146 + 2.201*0.138)
=> (-0.30228, 0.30520)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.