A factory runs three shifts. In a given day, 1% of the items produced by the fir
ID: 3070783 • Letter: A
Question
A factory runs three shifts. In a given day, 1% of the items produced by the first shift are defective, 2% of the second shift's items are defective, and 5% of the third shift's items are defective. The shifts all have the same productivity.
Suppose two items, independently sampled, are each defective. What is the chance they both were produced by the third shift?
Suppose three items, independently sampled, are each defective. What is the chacne at least two of them were produced by the third shift?
Explanation / Answer
P(D|S1) = 0.01, P(D|S2) = 0.02, P(D|S3) = 0.05
P(S1) = P(S2) = P(S3) = 1/3
#1.
P(S3|D) = P(D|S3)*P(S3)/(P(D|S1)*P(S1) + P(D|S2)*P(S2) + P(D|S3)*P(S3))
= 0.05*0.3333/(0.01*0.3333 + 0.02*0.3333 + 0.05*0.3333)
= 0.625
Required probability = 0.625*0.625 = 0.3906
#2.
P(X>=2) = 3C2*0.625^2*(1-0.625) + 0.625^3
= 0.6836
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.