Do not answer if you are not willing to complete all of the prompts Please Also
ID: 3070794 • Letter: D
Question
Do not answer if you are not willing to complete all of the prompts Please Also circle the final answer thank you
Construct a 95% confidence interval to estimate the population proportion with a sample proportion equal to 025 and a sample size equal to 120 Click the icon to view a portion of the Cumulative Probabilities for the Standard Normal Distribution table. A 95% confidence interval estimates that the population proportion is between a lower limit of | Round to three decimal places as needed.) | and an upper limit ofExplanation / Answer
#1.
CI for 95%
n = 120
p = 0.25
z-value of 95% CI = 1.9600
SE = sqrt(p*(1-p)/n) = sqrt(0.25*0.75/120) = 0.03953
ME = z*SE = 0.07747
Lower Limit = p - ME = 0.17253
Upper Limit = p + ME = 0.32747
95% CI (0.1725 , 0.3275 )
#2.
CI for 90%
n = 450
p = 0.6
z-value of 90% CI = 1.6449
SE = sqrt(p*(1-p)/n) = 0.02309
ME = z*SE = 0.03799
Lower Limit = p - ME = 0.56201
Upper Limit = p + ME = 0.63799
90% CI (0.562 , 0.638 )
#3.
a)
n = 120
p = 0.45
z-value of 90% CI = 1.6449
SE = sqrt(p*(1-p)/n) = sqrt(0.45*0.55/120) = 0.04541
ME = z*SE = 1.6449*0.04541 = 0.07470
#4.
a)
CI for 99%
n = 320
p = 212/320 = 0.6625
z-value of 99% CI = 2.5758
SE = sqrt(p*(1-p)/n) = sqrt(0.6625((1-0.6625)/320) = 0.02643
ME = z*SE = 0.06809
Lower Limit = p - ME = 0.59441
Upper Limit = p + ME = 0.73059
99% CI (0.5944 , 0.7306 )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.