My Notes Ask Your Teacher 3. +-/1 points DevoreStat9 2..076. Suppose that a flaw
ID: 3071038 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Teacher 3. +-/1 points DevoreStat9 2..076. Suppose that a flaw in a certain computer chip installed in computers was discovered that could result in a wrong answer when performing a division. The manufacturer initially claimed that the chance of any particular division being incorrect was only 1 in 6 billion, so that it would take thousands of years before a typical user encountered a mistake. However, statisticians are not typical users; some modern statistical techniques are so computationally intensive that a billion divisions over a short time period is not outside the realm of possibilit Assuming at the L billion ure s correct and that results of different divisions are independent of one another, what is the probability that at least one error occurs in one billion divisions with this chip? (Round your answer to four decimal places.) Need Help?Readit Taik to a TutorExplanation / Answer
Probability of an error in 1 divide
P(E) = 1/ 6 billion
and the probability of no error in one divide
P(E) = 1 1/6 billion
The probability that 1 billion divisions performed using the flawed chip will result in no errors is
P(E) = (1 1/6 billion)1 billion
Probability of at least one error in one billion divides
P(at least one error) = 1 (1 1/6 billion)1 billion
= 1 - 0.84648 = 0.15352
Thus,
P(at least one error) = 0.1535
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.