The Energy Information Administration reported that the mean retail price per ga
ID: 3071481 • Letter: T
Question
The Energy Information Administration reported that the mean retail price per galon of regular grade sasolire wa $3,60 Suppose that the standard dev/ation was $.10 and that the $3.60 Suppoe that the standard deviation was $.10 and that the retal price per galion has a bell-shaped distribution a. what percentage of regular grade gasoline sold between $3.40 and $3.80 per gaton (to 1 deamal b. What percentage of reguliar grade oasoline sold between $3.40 and 83.70 pr galion toem? c what percentage of regular grade gasecline soid for more than $3.70 per galon (to 1 decimalyExplanation / Answer
Mean= $3.60 and std= $.10
a) Percentage of regular grade gasoline between $3.4 and $3.80 is
Since =3.60 and =0.10 we have:
P ( 3.40<X<3.80 )=P ( 3.403.60< X<3.803.60 )=P ( (3.403.60)/.10<(X)/<(3.803.60)/.10)
Since Z=(x)/ , (3.403.60)/.10=2 and (3.803.60)/.10=2 we have:
P ( 3.40<X<3.80 )=P ( 2<Z<2 )
Use the standard normal table to conclude that:
P ( 2<Z<2 )=0.9544= 95.4%
b) Since =3.60 and =0.10 we have:
P ( 3.40<X<3.70 )=P ( 3.403.60< X<3.703.60 )=P (( 3.403.60)/.10<(X)/<(3.703.60)/.10)
Since Z=(x)/ , (3.403.60)/.10=2 and (3.703.60)/.10=1 we have:
P ( 3.40<X<3.70 )=P ( 2<Z<1 )
Use the standard normal table to conclude that:
P ( 2<Z<1 )=0.8185= 81.8%
c)
Since =3.60 and =0.10 we have:
P ( X>3.70 )=P ( X>3.703.60 )=P ((X)/>(3.703.60)/.10)
Since Z=(x)/ and (3.703.60)/.10=1 we have:
P ( X>3.70 )=P ( Z>1 )
Use the standard normal table to conclude that:
P (Z>1)=0.1587= 15.9%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.