Suppose that a flaw in a certain computer chip installed in computers was discov
ID: 3071508 • Letter: S
Question
Suppose that a flaw in a certain computer chip installed in computers was discovered that could result in a wrong answer when performing a division. The manufacturer initially claimed that the chance of any particular division being incorrect was only 1 in 9 billion, so that it would take thousands of years before a typical user encountered a mistake. However, statisticians are not typical users; some modern statistical techniques are so computationally intensive that a billion divisions over a short time period is not outside the realm of possibility. Assuming that the 1 in 9 billion figure is correct and that results of different divisions are independent of one another, what is the probability that at least one error occurs in one billion divisions with this chip? (Round your answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
ANS:
Probability of an error in 1 divide
P(E) = 1/ 9 billion
and the probability of no error in one divide
P(E) = 1 1/9 billion
The probability that 1 billion divisions performed using the flawed chip will result in no errors is
P(E) = (1 1/9 billion)1 billion
Probability of at least one error in one billion divides
P(at least one error) = 1 (1 1/9 billion)1 billion
= 1 - 0.898 = 0.102
Thus,
P(at least one error) = 0.102
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.