A chemical supply company currently has in stock 100 lb of a certain chemical, w
ID: 3071701 • Letter: A
Question
A chemical supply company currently has in stock 100 lb of a certain chemical, which it sells to customers in 8-lb batches. Let X = the number of batches ordered by a randomly chosen customer, and suppose that X has the following pmf 1 2 3 4 p(x) 0.3 0.50.1 0.1 Compute E(X) and Vx) E(X) batches batches2 compute the expected number of pounds left after the next customer's order is shipped and the variance of the number of poundslett expected weight left variance of weight left Hin The numbe0 pounds left a nearfunction lbExplanation / Answer
E(X)=0.3(1)+0.5(2)+0.1(3)+0.1(4)= 2
For variance
X: 1 2 3 4
P(X):0.3 0.5 0.1 0.1
X-mean: -1 0 1 2
(X-mean)2:1 0 1 4
V(X)=0.3(1)+0.5(0)+0.1(1)+0.1(4)=0.8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.