Catherine Sanchez-Murnan & 9/2 Homework: 3-2 MyStatLab: Module Three Problem Set
ID: 3072170 • Letter: C
Question
Catherine Sanchez-Murnan & 9/2 Homework: 3-2 MyStatLab: Module Three Problem Set Score: 0 of 5 pts 7 of 14 (11 complete) HW Score: 55.36%. : 9.1.33 E o A researcher wishes to estimate the proportion of adults who have (a) she uses a previous estimate of 0 367 b) she does not use any prior estimates? h -speed Internet access what size sample should be obtained if she wishes the estimate to be witn 05 with 99% confidence if (a) n 612 (Round up to the nearest integer) b)n (Round up to the nearest integer)Explanation / Answer
Ans:
Given that
Margin of error,E=0.05
confidence level=0.99,so z=2.576
a)when prior estimate of p=0.36
Sample size required,n=2.576^2*0.36*(1-0.36)/0.05^2=612*
*(if exact z value without ronding off is used,then n=611 and if z=2.58 is use then n=613)
b)if no prior estimate,then p=0.5
Sample size required,n=2.576^2*0.5*(1-0.5)/0.05^2=664
*(if exact z value without ronding off is used,then n=663 and if z=2.58 is use then n=666)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.