According to records in a large hospital, the birth weights of newborns have a s
ID: 3072434 • Letter: A
Question
According to records in a large hospital, the birth weights of newborns have a symmetric and bell-shaped relative frequency distribution with mean 6.8 pounds and standard deviation 0.5
1- Approximately what proportion of babies are born with wieght under 6.3 pounds? [ Select ] ["13.5%", "16%", "68%", "95%", "2.5%"]
2- If a baby is born with a birth weight which has a z-score of 3, which of the following statements best describes the baby's birth weight?
Explanation / Answer
Sol:
mean=6.8
sd=0.5
P(X<6.3)
P(Z<6.3-6.8/0.5)
P(Z<-1)
=1-P(Z<1)
=1-0.8413
=0.1587
=0.1587*100
=15.87%
=16%
ANSWER:16%
Solution2:
Z score =3
Z=x-mean/sd
X-6.8/0.5=3
X=3*0.5+6.8
X= 8.3
baby's birth weight=8.3 POUNDS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.