3. (2 marks) A city installs 2000 electric lamps for street lighting. These lamp
ID: 3072519 • Letter: 3
Question
3. (2 marks) A city installs 2000 electric lamps for street lighting. These lamps have a mean burning life of 1200 hours with a standard deviation of 200 hours. The normal distribution is a close approximation to this case. (a) What is the probability that a lamp will fail in the first 700 burning hours? (b) What is the probability that a lamp will fail between 1050 and 1350 hours? (c) Assuming that lamps fail independent of each other. How many lamps are expected to fail between 1050 and 1350 hours?Explanation / Answer
Ans:
Normal distribution with mean=1200 and standard deviation=200
a)
z=(700-1200)/200
z=-2.5
P(z<=-2.5)=0.0062
b)
z(1050)=(1050-1200)/200=-0.75
z(1350)=(1350-1200)/200=0.75
P(-0.75<z<0.75)=0.7734-0.2266=0.5468
c)
Number of lamps expected to fail between 1050 and 1350 is=2000*0.5468=1094
d)
P(Z>z)=0.2
P(Z<=z)=1-0.2=0.8
z=normsinv(0.8)=0.84
x=1200+0.84*200
x=1368
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.