QUESTION 1 In the general student population 14% are taking a probability class
ID: 3072606 • Letter: Q
Question
QUESTION 1 In the general student population 14% are taking a probability class and 21% are taking statistics. Of those who are taking probability 64M are also taking statistics. Given that a particular student is taking statistics, what is the probability that this student is also taking the probability class? QUESTION 2 Event A has probability 0.1, event B has probability 0.5, and the probability that both A and B happen is 0.2. What is the conditional probability that A doesn't occur given that B occurs? QUESTION 3 Patient data from 3 hospitals A, B, and C show that 13% of hospital A patients acquired an infection during the hospital stay, the figure for B is 15%, and the figure for hospital C is 5%. The distribution of patients among these hospitals is: 20% of patients go to hospital A, 30% go to B, and 50% go to C. What proportion of patients who have hospital-acquired infections are from hospital A?Explanation / Answer
1)P(probability|statistics)=P(prbability and statisitcs)/P(statistics) =0.14*0.64/0.21=0.4267
2) P(Ac |B) =1-P(A n B)/P(B) =1-0.2/0.5=0.6
3)
P(hospital A|infected )=(0.13*0.20)/(0.13*0.2+0.15*0.30+0.05*0.5)=0.2708
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.