Problem 1. (6 Points) A manufacturer receives defective products returned by cus
ID: 3073766 • Letter: P
Question
Problem 1. (6 Points) A manufacturer receives defective products returned by customers, and upon analysis of the type of defects found in the returned products finds that: #55% of the returned products had faulty assembly, +45% of the returned products had failed components, and #70% of the returned products had at least one of the above two types of defects. For a randomly selected returned product, find the following: (a) The probability that it had neither faulty assembly nor failed components (i.e., had some other type of defect). (b) The probability that it had both a faulty assembly as well as failed components. (c) The probability that it has an assembly fault, but no failed components.Explanation / Answer
Let FA = faulty assembly, FC = failed components.
P(FA) = 0.55, P(FC) = 0.45
P(FA or FC) = 0.70
a)
Probability of neither faulty assembly nor failed components = P( FA or FC)'
= 1 - P( FA or FC)
= 1 - 0.70
= 0.30
Probability of neither faulty assembly nor failed components = 0.30
b)
We have to calculate P(FA and FC) = ?
Using addition rule, P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B)
P( FA or FC) = P(FA) + P(FC) - P( FA and FC)
0.70 = 0.55 + 0.45 - P( FA and FC)
P( FA and FC) = 0.55 + 0.45 - 0.70
= 0.30
Probability of both faulty assembly and failed components = 0.30
c)
P(FA and not FC) = P(FA) - P(FA and FC)
= 0.55 - 0.30
= 0.25
Probability of an assembly fault but no failed components = 0.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.