A survey found that women\'s heights are normally distributed with mean 62.1 in.
ID: 3073935 • Letter: A
Question
A survey found that women's heights are normally distributed with mean 62.1 in. and standard deviation 2.2 in. The survey also found that men's heights are normally distributed with a mean 67.3 in. and standard deviation 2.9.
The percentage of women who meet the height requirement is 99.72%. The percentage of men who meet the height requirement is 99.86%.
If the height requirements are changed to exclude only the tallest 5% of men and the shortest 5% of women, what are the new height requirements?
The new height requirements are at least _____ in. and at most _____ in.
Explanation / Answer
Solution:- Given that
women : mean = 62.1 in, standard deviation = 2.2 in
men : mean = 67.3 in, standard deviation = 2.9 in
These turn out to be: +1.645 and -1.645
Men : tallest 5% = 1.645
men -- 67.3 + (1.645*2.9) = 72.0705
Women : shortest 5% = -1.645
Women --- 62.1 - (1.645*2.2) = 58.481
the new height requirements are at least 58.481 in. and at most 72.0705 in.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.