Cam len Brownlee MATH1127(20442) Fall 2018 Homework: Homework #5 Score: 0 of 1 p
ID: 3074310 • Letter: C
Question
Cam len Brownlee MATH1127(20442) Fall 2018 Homework: Homework #5 Score: 0 of 1 pt 5.2.35-T ! /26/18 10:59 PM E) 19 of 24 (22 complete) HW Score: 80.9%, 19.42 of 24 pts Question Help * Aphwmacenca y aves specicaborn one s'onere od 5000 shprees of-nn tablets The acceptance samping plaatotandriy ski andt 45taints, thanacor inwhie batch thee sony ore or one that d ent meet the mured n tablets actaly has a 3% rate of dIets tid the pr tabiity that has whio shipront wil he accepted? wil als ont all such sherwes bo accepted, or wil mary bo nyect on pland to far de~ places needed) nter your anwer in the answer box and then click Check AnwerExplanation / Answer
Ans:
Given that
n=45 and p=0.03
P(accept)=P(x<=1)
=P(x=0)+P(x=1)
=(1-0.03)^45+45C1*0.03*(1-0.03)^44
=0.6074
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.