Suppose that (Y)) satisfy the assumptions specified here. A random sample of n 4
ID: 3074946 • Letter: S
Question
Suppose that (Y)) satisfy the assumptions specified here. A random sample of n 481 is drawn and yields Y7.11+ 5.16x, R-0.16. SER-44 Where the numbers in parentheses are the standard errors ofthe estimated coefficients7.11 and ,-5.18 respectively. Suppose you wanted to test that A is zero at the 5% level. That is, Report the t-statistic and p-value for this test The t-statistic is (Round your response to two decimal places) The p-value is (Round your response to two decimal places) Based on the p-value computed above, would you reject the null hypothesis at the 5% level? OA. Yes O B. No Construct a 95% confidencen interval for 1 P1- The 95% confidence interval for A, is O DExplanation / Answer
test statistic =coefficient/std error =5.16/1.3=3.97
p value =0.00
Yes
critical value of t for (n-2=479)df and 95% CI =1.965
95% confidence interval =5.16 -/+ 1.965*1.3 =2.61 ,7.71
option B ; yes I would be surprised because the null hypothesis ....was rejected at the 5% significance level
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.