10. A string of holiday lights contains 20 lights. The lights are wired in serie
ID: 3075031 • Letter: 1
Question
10. A string of holiday lights contains 20 lights. The lights are wired in series, so that if any light fails the whole string will go dark. Each light has probability 0.02 of failing during a 3-year period. The lights fail independently of each other. What is the probability that the string of lights will remain bright for 3 years? Choose the correct answer: (P is the probability-given to four decimal places) Piall 20 lights work for 3 years) 0.6676 Piall 20 lights work for 3 years) 0.0020 Piall 20 lights work for 3 years) 0.1020 Pall 20 lights work for 3 years) 0.0980Explanation / Answer
P(fail during a 3 year period) = 0.02
P(work during a 3 year period) = 1 - 0.02 = 0.98
P(all 20 light works for 3 year) = 0.9820 = 0.6676 (ans)
Option-A) P(all 20 light works for 3 year) = 0.6676
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.