It is believed that 44% of children have a gene that may be linked to juvenile d
ID: 3075203 • Letter: I
Question
It is believed that
44%
of children have a gene that may be linked to juvenile diabetes. Researchers at a firm would like to test new monitoring equipment for diabetes. Hoping to have
2121
children with the gene for their study, the researchers test
734734
newborns for the presence of the gene linked to diabetes. What is the probability that they find enough subjects for their study?
What is the probability? Select the correct answer below and, if necessary, fill in the answer box to complete your choice.
A.
P(enough
subjects)equals=
nothing
(Round to three decimal places as needed.)
B.
The conditions for finding the probability ar
Explanation / Answer
here expected numebr of children in 734 =np=734*0.04=29.36
and std deviaiton =sqrt(np(1-p))=5.309
hence from normal approximation and continuity correction"
P(enough subejects)=P(X>=21 )=1-P(X<Z(20.5-29.36)/5.309)=1-P(Z<-1.67)=1-0.047 =0.953
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.