A publishing company pays its sales staff $600 a week plus a commission of $0.50
ID: 3075317 • Letter: A
Question
A publishing company pays its sales staff $600 a week plus a commission of $0.50 per book sold. For example, a salesman who sold 440 books earned $600 + $0.50(440) = $820. The table shows summary statistics for the number of books the large sales staff sold last week.
The newest employee sold 1288 books last week; the corresponding z-score for the number of books she sold is +1.80. What is the z-score of the amount she was paid?
Statistic Mean Standard deviation 360 IQR Maximum Books sold $ Earned 640 450 1420Explanation / Answer
Mean of amount earned = 600 + 0.5 * 640 = $920
Standard deviation of amount earned = 600 + 0.5 * 360 = $780
Total amount she was paid = 600 + 0.5 * 1288 = $1244
Z-score = (X - mean) / SD = (1244 - 920) / 780 = 0.42 (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.