The price of a textbook increases 20% each of two successiveyears. What is the o
ID: 3091324 • Letter: T
Question
The price of a textbook increases 20% each of two successiveyears. What is the overall percent increase for the twoyears. I am thinking if it were a $100 book, the first year increasewould make it 120 and then the second year would be 144, whichwould mean a 44% increase, does anyone agree? The price of a textbook increases 20% each of two successiveyears. What is the overall percent increase for the twoyears. I am thinking if it were a $100 book, the first year increasewould make it 120 and then the second year would be 144, whichwould mean a 44% increase, does anyone agree?Explanation / Answer
let us take ur eg $100 book after first year price=$120 after second yr price=$120+20*120/100=120+24=144 so increase=144-100=44 % of increase=44 so ur ar dead on correctRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.