A light-rail train going from one station to thenext on a straight section of tr
ID: 3092576 • Letter: A
Question
A light-rail train going from one station to thenext on a straight section of track accelerates from rest at 2.39m/s2 for 17.8 s/ It then proceeds at constant speed for1497 m before slowing down at 2.2 m/s2 until it stops atthe station. What is the distance between thestations?How much time does it take the train to go betweenthe stations? A light-rail train going from one station to thenext on a straight section of track accelerates from rest at 2.39m/s2 for 17.8 s/ It then proceeds at constant speed for1497 m before slowing down at 2.2 m/s2 until it stops atthe station. What is the distance between thestations?
How much time does it take the train to go betweenthe stations?
Explanation / Answer
For the first part, d = vo t + 1/2 a t2 , where vo= 0. so, d = (1/2) ( 2.39m/s2 ) ( 17.8 s )2 = 378.6 m For the second part: d = 1497 m For the last part: vo = thevelocity at end of the first segment, which is vf = vo + a t vf = 0 + (2.39 ) (17.8) = 42.54m/s for last segment: vf2 = vo2 + 2 a d 0(since stops) = (42.54)2 + 2 ( - 2.2m/s2 ) d, solve for d toget d = 411.3 m Finally, add the above 3 distances to get total distancebetween stations. total d = 378.6m + 1497m + 411.3m = 2286.9m final answer. PS - this problem is more physics than math.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.