Hi can someone help me figure this out? On a morning of a day when the sun will
ID: 3094612 • Letter: H
Question
Hi can someone help me figure this out? On a morning of a day when the sun will pass directlyoverhead, the shadow of an 80 ft. building on level ground is 60 ftlong as shown in the figure. At the moment in question, the angle,theta, the sun makes with the ground is increasing at the rate of0.27 degrees/minute. At what rate is the shadow length decreasing?Express your answer in inches/minute, to the nearest tenth.(Remember to use radians) This is problem number 33 in page 253 in the Finney textbook,3rd edition Hi can someone help me figure this out? On a morning of a day when the sun will pass directlyoverhead, the shadow of an 80 ft. building on level ground is 60 ftlong as shown in the figure. At the moment in question, the angle,theta, the sun makes with the ground is increasing at the rate of0.27 degrees/minute. At what rate is the shadow length decreasing?Express your answer in inches/minute, to the nearest tenth.(Remember to use radians) This is problem number 33 in page 253 in the Finney textbook,3rd editionExplanation / Answer
tan = 80/x d/dt=.27 deg/min=.00488692 rad/min when x= 60 , tan =80/60 or =arctan (4/3)= .927 rad taking derivative of first equation sec2 d/dt=80(-2)x-2 dx/dt sec2.927=2.7777=-160/3600 dx/dt -62.4998=dx/dt The problem would have more solutions submitted in the calculusQA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.