A grandmother will invest $50,000. for her grandchilds education, P=50,000 The P
ID: 3107499 • Letter: A
Question
A grandmother will invest $50,000. for her grandchilds education, P=50,000 The Principal is P, The rate is r, the number of compounding years is n,t is the time the will be attending college. It is compounded 10 times a year which is n,
P=50000. t=4 n=10 r=7%
t=4
F(t)=P(1+r/n)nt
what would be the future value of grandma's investment.
I keep coming up with different answers for some reason I dont know what I am doing wrong.. Can someone show me how to figure this? I need the steps so I can see how it is done.
Explanation / Answer
f(4)=P(1+r/n)^nt=50000(1+.007)^10*4
F(4)66092
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.