8:05 PM 14% oo Ufone 3G Winzip fiverr.pdf Green alpe on a stagnant pondincreases
ID: 3110209 • Letter: 8
Question
8:05 PM 14% oo Ufone 3G Winzip fiverr.pdf Green alpe on a stagnant pondincreasesindepthby 15percent everyday starts with depth of K cm, which of the following is the correct formula connecting the current depth. D, with time tin days. 1. Da KK 1.15 3, t DK Kaus 4, D. Kx15 5. K.DX1.15 A fungus starts off weighing 231grams. ts massincreases by 1 percent every day thatis each day the mass inoeasesbya factor of 101. to the nearest integer, the weight of the fungus in graml after 2D days You may find it useful to first devise a formula for the weight of the fungus after n days Enter your answer, to the nearest integer and withoutunits in the box below. The graph of the function y 6 does not passthrough the origin. statements are valid explanations for this? which two of the following 2. When xx0, ye6 3. 6Kiss zero when 4. When ya0.xa0 6. Exis always greater than or equal to 1 Use the laws of logarithmsto find the value of such that logo 5 logo 6 logo 3 and enter the value of xin the box below. IYour answer should be a number) The mass of a particular substance is known to grow exponentially at a rate of ossi per hour. Its initial mass was 25 grams and aftert hours, it weighed 31 grams. The equation modellingthisgrowth is Uie the method of taking logs to solve this equation for ving vour answer comect to the M D Send Mail Encrypt Ma AirDrop Copy Sell fast on OLX app OLX START SELLINGExplanation / Answer
(a) Right option is 1. D=K*1.15^t because every next day the term 1.15 is multiplied in the previous value and 1.15 is because 1+(15/100) = 1.15
(b) Weight = 23.1*(1.01^20) = 28.186 grams. Same explanation as above
(d) we use log(a) + log(b) = log(ab) with all same base and log(a) - log(b) = log(a/b)
So log(x) = log(5*6/3) = log(10) ------> x=10 . Do not bother about base 9 it cancel out both sides
(e) 25*(1.005^t) = 31 -------> 1.005^t = 31/25 = 1.24
Taking log of both sides
log(1.005^t) = log(1.24)
t log(1.005) = log(1.24)
t * 0.0211 = 0.0934
t = 0.0934/0.0211 = 43.129
So t = 43 hr (almost)
For question (C) I cant understand the question. it contradictory. but i thought the answer should be 5 and 6 option but please consult with someone for question (c). Sorry for that.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.