2 points Saved Question 1 The demand of a certain soda is given by D(p) =-p, 64
ID: 3111164 • Letter: 2
Question
2 points Saved Question 1 The demand of a certain soda is given by D(p) =-p, 64 thousand bottles, where the m arket price of the soda is p dollars per bottle a. What is the maximum possible market price Pmax ? Answer: Pmax 4 infinity".) b. What is the consumer expenditure when the market price is $3 per bottle? Answer: 37 c.What is the consumer surplus when the market price is $3 per bottle? Answer: 3.94 d. What is the consumer willingness and ability to spend when the market price is $3 per bottle? Answer: 466364.16 dollars per bottle (If there is no such price, write dollars dollarsExplanation / Answer
a. D(p)=64-p^3 = 4^3-p^3 = (4-p)(16+4p+p^2)
p_max = when D tend to 0
=> p_max = (4-p)(16+4p+p^2) =0
=> p_max = 4
b. Consumer expenditure when market price is $3 per bottle = D(3)=64-27 = 37
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.