A medical researcher selects a random sample of 2000 adults and find that 2 perc
ID: 3111287 • Letter: A
Question
A medical researcher selects a random sample of 2000 adults and find that 2 percent have a certain cancer. Each of the 2000 adults are given the test and it indicates cancer in 99% of those who have it and 2 percent of those who don't. Based on these results what is the probability of a randomly chosen person having cancer given the test indicates cancer? Of a person having cancer given that the test Does not indicate cancer A medical researcher selects a random sample of 2000 adults and find that 2 percent have a certain cancer. Each of the 2000 adults are given the test and it indicates cancer in 99% of those who have it and 2 percent of those who don't. Based on these results what is the probability of a randomly chosen person having cancer given the test indicates cancer? Of a person having cancer given that the test Does not indicate cancer Of a person having cancer given that the test Does not indicate cancerExplanation / Answer
Based on these results, what is the probability of a randomly chosen person having cancer given that the test indicates cancer?
Let
D = has cancer disease
P = tests positive
As by Bayes' Rule,
P(P) = P(D) P(P|D) + P(D') P(P|D') = 0.02*0.99 + (1-0.02)*0.02 = 0.0394
Hence,
P(D|P) = P(D) P(P|D)/P(P) = 0.02*0.99/0.0394 = 0.50254 [ANSWER]
****************************
b) What is the probability of a person having cancer given that the test does not indicate cancer?
P(D|P') = P(D) P(P'|D)/P(P') = 0.02*(1-0.99)/(1-0.0394) = 0.0002082 [ANSWER]
DO THUMBS UP ^_^
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.