a chemist needs 8 liters of a 50% salt solution. All she has available is a 20%
ID: 3112055 • Letter: A
Question
a chemist needs 8 liters of a 50% salt solution. All she has available is a 20% Salt solution and a 70% Salt solution. how much of each of the two solutions should she mix to obtain her desired solution? a chemist needs 8 liters of a 50% salt solution. All she has available is a 20% Salt solution and a 70% Salt solution. how much of each of the two solutions should she mix to obtain her desired solution? a chemist needs 8 liters of a 50% salt solution. All she has available is a 20% Salt solution and a 70% Salt solution. how much of each of the two solutions should she mix to obtain her desired solution?Explanation / Answer
Let x = the amount of 20% solution and y = the amount of 70% solution
x+y=8 (the total amount of the 50% solution being equal to 8 liters)
=> y=8-x
0.2x+0.7(8-x)=0.5(8)=4
Multiplying the equation by 10
2x+7(8-x)=40
2x+56-7x=40
-5x+56=40
-5x=-16
x = 3.2 , y = 4.8
Hence, we need to combine 3.2 liters of 20% and 4.8 liters of 70% solutions to get 8 liters of 50% solution.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.