Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6. The half-life of silicon-32 is 710 years. If 100 grams is present now, how mu

ID: 3115296 • Letter: 6

Question

6. The half-life of silicon-32 is 710 years. If 100 grams is present now, how much will be present in 200 years? (Round your answer to three decimal places.)
   a. 14.192
   b. 82.263
   c. 98.066
   d. 0

Find the inverse of the function and state its domain and range.
{(-3, 4), (-1, 5), (0, 2), (2, 6), (5, 7)}
   a. {(3, 4), (1, 5), (0, 2), (-2, 6), (-5, 7)}; D = {3, 1, 0, -2, -5}; R = {2, 4, 5, 6, 7}
   b. {(-3, -4), (-1, -5), (0, -2), (2, -6), (5, -7)}; D = {-3, -1, 0, 2, 5}; R = {-7, -6, -5, -4, -2}
   c. {(4, -3), (5, -1), (2, 0), (6, 2), (7, 5)} D = {2, 4, 5, 6, 7}; R = {-3, -1, 0, 2, 5}
   d. {(3, -4), (1, -5), (0, -2), (-2, -6), (-5, -7)}; D = {3, 1, 0, -2, -5}; R = {-7, -6, -5, -4, -2}

The function f(x) = 6x - 1 is one-to-one. Find its inverse.
   a. f -1(x) = (x/6) - 1
   b. f -1(x) = (x - 1)/6
   c. f -1(x) = (x + 1)/6
   d. f -1(x) = (x/6) + 1

In 1990, the population of a country was estimated at 4 million. For any subsequent year the population, P(t) (in millions), can be modeled by the equation P(t) = 240/(5 + 54.99e-0.0208t), where t is the number of years since 1990. Estimate the year when the population will be 21 million.
   a. approximately the year 2093
   b. approximately the year 2041
   c. approximately the year 2088
   d. approximately the year 2016

10 5 -10 -5 5 10 x -5 -10

Explanation / Answer

Kindly note that as per Chegg policy an expert can asnwer maximum 1 question at a time. Thank you

Dear Student Thank you for using Chegg !! Half Life of Silicon -32 = 710 years Present quantity = 100 grams Time after which quantity is to be calculated = 200 years A = A0 e^ -kt A is present quantity A0 is initial quantity t is time period k is decay rate With given data calculating decay rate when quantity is reduced t half in 710 years (as half life 710) A0/2 = A0 e^ (-k710) 0.5 = e^- (710k) Taking natural log both sides -0.693147181 = -710 k k = 0.000976264 Now if k is known calculating qunaity after 200 years A = A0 e^ (-kt) = 100 e^ (-200k) = 82.26267319 grams Option B
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote