The services of a certified psychologist cost $110 per hour, and an extended hea
ID: 3118995 • Letter: T
Question
The services of a certified psychologist cost $110 per hour, and an extended health plan covers 50 percent of that cost. Under the plan, the clients covered used 625 hours of this service in a typical three-month period. To save money, the extended health plan reduced its coverage to 40 percent of the cost. As a result, the clients covered reduced their use of this service to 482 hours in a typical three-month period.
Based on the data above, calculate the elasticity of demand for the services of a certified psychologist. (Show all of your work to earn full marks.) Interpret the elasticity of demand, and explain the behavior of the clients covered based upon this interpretation.
Explanation / Answer
Services of a certified psychologist cost = $110 per hour
Extended health plan covers 50 percent of that cost, which means
Covered cost = 110*0.50 = $55
Given, clients covered used 625 hours of this service in a typical three-month period.
Also extended health plan reduced its coverage to 40 percent of the cost, which means
Reduced cost = 110*0.40 = $44
The clients covered reduced their use of this service to 482 hours.
Therefore the total cost, C = 55*625 + 44*482 = $55583
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.