Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cube of wood measures 6 centimeters on a side and weighs 29 grams. Complete pa

ID: 3121762 • Letter: A

Question

A cube of wood measures 6 centimeters on a side and weighs 29 grams. Complete parts (a) and (b) below. What is the density of the cube of wood? Will it float in water? The density of the cube of wood is g/cm^3. (Round to two decimal places as needed.) Will the cube of wood float in water? The cube will float since its density is greater than 1 g/cm^3. The cube will sink since its density is less than 1 g/cm^3. The cube will sink since its density is greater than 1 g/cm^3. The cube will float since its density is less than 1 g/cm^3.

Explanation / Answer

Density is given by:

D = mass/Volume

mass = 29 gm

Volume of cube = side^3 = 6^3 = 216 cm^3

D = 29/216 = 0.134 gm/cm^3

The cube will float since its density is less than 1 gm/cm^3

Correct option is D.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote