Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A manufacturing process is designed to produce bolts with a 0.75-in. diameter. O

ID: 3124259 • Letter: A

Question

A manufacturing process is designed to produce bolts with a 0.75-in. diameter. Once each day, a random sample of 36 bolts is selected and the diameters recorded. If the resulting sample mean is less than 0.735 in. or greater than 0.765 in., the process is shut down for adjustment. The standard deviation for diameter is 0.03 in. What is the probability that the manufacturing line will be shut down unnecessarily? (Hint: Find the probability of observing an x in the shutdown range when the true process mean really is 0.75 in. Round your answer to four decimal places.)

Explanation / Answer

We find the Z- Score

Z = 0.765 - 0.75 / SE

SE = 0.03 / sqrt(36) = 0.005

Z = 0.015 / 0.005

= 3

Thus,

P ( 0.735 < X < 0.765)

= P ( -3 < Z < 3)

= P ( Z < 3) - P (Z < -3)

= 99.7% of the data

Thus,

There is a 0.3% chance of a shutdown range occuring.

Hope this helps. Ask if you have doubts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote