A marketer uses random digit dialing to call people and try to interest them in
ID: 3124268 • Letter: A
Question
A marketer uses random digit dialing to call people and try to interest them in donating to a national charitable organization. From past experience, she is successful on 2% of her calls. In a typical workday she makes 200 calls. Let X represent the number of calls on which she is successful.
A. Is X a binomial distribution? Explain.
B. Calculate the mean and standard deviation of X and provide and interpretation of the mean.
C. What is the probability that on any given day she has 0 successful calls?
Explanation / Answer
There are two outcomes success or failure
Also each call is independent.
A) Since two outcomes are there and each call is independent X is binomial with N = 200 and p = 0.02
B) Mean of x = Np = 4
Std dev of X = sq root Npq = 0.566
Mean implies that in 200 calls we may expect 4 calls on an average to be success.
C) P(x=0) = (1-p)200
= (0.98)200
= 0.0176
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.