A) During his office-hour every Tuesday, Professor Chelst receives on average 2
ID: 3124374 • Letter: A
Question
A) During his office-hour every Tuesday, Professor Chelst receives on average 2 students per hour, the students arrive according to Poisson distribution. If a random office hour lasts 1.5 hours, what is the probability that he receives more than 2 students?
B) The number of errors found in each chapter of a book is distributed according to a Poisson distribution with variance of 20. If each chapter of the book has exactly 40 pages, calculate the probability that we find at most 1 error in a randomly selected page.
Explanation / Answer
a)
There are 2 students/1hr, hence, 3 students/1.5 hr.
Note that P(more than x) = 1 - P(at most x).
Using a cumulative poisson distribution table or technology, matching
u = the mean number of successes = 3
x = our critical value of successes = 2
Then the cumulative probability of P(at most x) from a table/technology is
P(at most 2 ) = 0.423190081
Thus, the probability of at least 3 successes is
P(more than 2 ) = 0.576809919 [ANSWER]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.