The Harvard College Alcohol Study finds that 67% of college students support eff
ID: 3124775 • Letter: T
Question
The Harvard College Alcohol Study finds that 67% of college students support efforts to "crack down on underage drinking." The study took a sample of almost 15,000 students, so the population proportion who support a crackdown is very close to p = 0.67.† The administration of your college surveys an SRS of 240 students and finds that 168 support a crackdown on underage drinking.
(b) If in fact the proportion of all students on your campus who support a crackdown is the same as the national 67%, what is the probability that the proportion in an SRS of 240 students is as large or larger than the result of the administration's sample? (Use a Normal approximation with a continuity correction to approximate the probability. Round your answer to four decimal places.)
Explanation / Answer
p = 168 / 240 = 0.7
P( p > 0.70)
P( z > 0.7 - 0.67 / srqt ( 0.67*0.33 / 240 ) )
P( z > 0.99 )
using tables of normal distribution
P( z > 0.99) = 0.1611
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.