The average expenditure on Valentine\'s Day was expected to be $100.89 ( USA Tod
ID: 3125553 • Letter: T
Question
The average expenditure on Valentine's Day was expected to be $100.89 (USA Today, February 13, 2006). Do male and female consumers differ in the amounts they spend? The average expenditure in a sample survey of 56 male consumers was $139, and the average expenditure in a sample survey of 38 female consumers was $61. Based on past surveys, the standard deviation for male consumers is assumed to be $30, and the standard deviation for female consumers is assumed to be $10. The z value is 2.576 .
Round your answers to 2 decimal places.
a. What is the point estimate of the difference between the population mean expenditure for males and the population mean expenditure for females?
b. At 99% confidence, what is the margin of error?
c. Develop a 99% confidence interval for the difference between the two population means.
to
The average expenditure on Valentine's Day was expected to be $100.89 (USA Today, February 13, 2006). Do male and female consumers differ in the amounts they spend? The average expenditure in a sample survey of 56 male consumers was $139, and the average expenditure in a sample survey of 38 female consumers was $61. Based on past surveys, the standard deviation for male consumers is assumed to be $30, and the standard deviation for female consumers is assumed to be $10. The z value is 2.576 .
Round your answers to 2 decimal places.
a. What is the point estimate of the difference between the population mean expenditure for males and the population mean expenditure for females?
b. At 99% confidence, what is the margin of error?
c. Develop a 99% confidence interval for the difference between the two population means.
to
Explanation / Answer
a)
The point estimate is
X1 - X2 = 139 - 61 = $78 [ANSWER]
****************
b)
Calculating the means of each group,
X1 = 139
X2 = 61
Calculating the standard deviations of each group,
s1 = 30
s2 = 10
Thus, the standard error of their difference is, by using sD = sqrt(s1^2/n1 + s2^2/n2):
n1 = sample size of group 1 = 56
n2 = sample size of group 2 = 38
Also, sD = 4.32469739
For the 0.99 confidence level, then
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
z(alpha/2) = 2.576
Margin of error = z(alpha/2) * sD = 2.756*4.32469739 = 11.919 [ANSWER]
************************
c)
lower bound = [X1 - X2] - z(alpha/2) * sD = 66.85957952
upper bound = [X1 - X2] + z(alpha/2) * sD = 89.14042048
Thus, the confidence interval is
( 66.85957952 , 89.14042048 ) [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.