Assume that GRE Verbal scores approximate a normal curve with a mean of 500 and
ID: 3125580 • Letter: A
Question
Assume that GRE Verbal scores approximate a normal curve with a mean of 500 and a standard deviation of 100.
4.1. A university admissions office has decided to admit only those applicants who score in the top 25.14% of the GRE verbal distribution. In order to be admitted, a student must have received a score of ___________ or higher.(I've given you some wiggle room in the final answer. Don't show any decimal places, e.g. 550.123 on your calculator should be entered as 550)
Please enter a whole number, with no decimal point.
Explanation / Answer
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.7486
Then, using table or technology,
z = 0.670090658
As x = u + z * s,
where
u = mean = 500
z = the critical z score = 0.670090658
s = standard deviation = 100
Then
x = critical value = 567.0090658 = 567 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.