It is found that when a particular 4-sided die is rolled a 1 occurs 24.3% of the
ID: 3126232 • Letter: I
Question
It is found that when a particular 4-sided die is rolled a 1 occurs 24.3% of the time, a 2 occurs 26.8% of the time, a 3 occurs 23.3% of the time, and a 4 occurs 25.6% of the time.
a) If the die is rolled 30 times, what is the probability that an odd number occurs exactly 13 times?
b) What is the expected value of a single roll of the die?
For the die in problem , let the random variable X be defined as X = (the number of times that a 2 occurs). If the die is rolled a total of three times:
a) Construct a table and histogram for the probability distribution of X.
b) Find E (X)
Explanation / Answer
a)
Here,
p(odd) = P(1) + P(3) = 0.243 + 0.233 = 0.476
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(n, x) = nCx p^x (1 - p)^(n - x)
where
n = number of trials = 30
p = the probability of a success = 0.476
x = the number of successes = 13
Thus, the probability is
P ( 13 ) = 0.130567025 [ANSWER]
*********************
b)
Consider:
Thus,
E(x) = Expected value = mean = Sum(xP(x)) = 2.502 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.