You are g ven the sample mean and the population standard deviation. Use this in
ID: 3127239 • Letter: Y
Question
You are g ven the sample mean and the population standard deviation. Use this information to construct the 90% and 95% confidence confidence intervals als or the population mean. Which interval is wider? te convenient, use technology o construct the A random sample of 36 gas grills has a mean price of $647.70. Assume the population standard deviation is $55.40. The 90% confidence interval is OD. (Round to one decimal place as needed.) The 95% confidence interval is OD (Round to one decimal place as needed.) Which interval is wider? Choose the correct answer below The 95% confidence interval The 90% confidence intervalExplanation / Answer
let the population mean be mu.
we have sample size=n=36 and population SD=56.4
and sample mean=Xbar=647.7
now E[Xbar]=mu and SD[Xbar]=population SD/sqrt(n)=56.4/sqrt(36)=56.4/6=9.4
so Xbar~N(mu,9.42)
so T=(Xbar-mu)/9.4~N(0,1)
now P[|t|<taoalph/2]=1-alpha
where t is the observed value of T and taoalpha/2 is the upper 100*(1-alpha)% point of a standard normal variate
now |t|=|(647.7-mu)/9.4|
so P[|(647.7-mu)/9.4|<taoalpha/2]=1-alpha
or, P[647.7-9.4*taoalpha/2<mu<647.7+9.4*taoalpha/2]=1-alpha
so [647.7-9.4*taoalpha/2,647.7+9.4*taoalpha/2] is the 100*(1-alpha)% CI of mu
now for 90% confidence interval we have alpha=0.1
so tao0.05=1.64 [using MINITAB]
so the 90% confidence interval is [647.7-9.4*1.64,647.7+9.4*1.64]=[632.3,663.1] [answer]
for 95% confidence iterval we have alpha=0.05
so tao0.025=1.96
so 95% confidence interval is [647.7-9.4*1.96,647.7+9.4*1.96]=[629.3,666.1] [answer]
now the width of the first CI is 663.1-632.3=30.8
width of the second CI is 666.1-629.3=36.8
so the 95% confidence interval is wider [answer]
now for indicated confidence interval we have
xbar=12.2 sample standard deviation=s=4 and n=10
population mean be mu
so T=(xbar-mu)/(s/sqrt(n))~tn-1
so P[|t|<tn-1;alpha/2]=1-alpha
or P[xbar-s/sqrt(n)*tn-1;alpha/2<mu<xbar+s/sqrt(n)*tn-1;alpha/2]=1-alpha
now alpha=0.10
xbar=12.2 s=4 n=10 and t9;0.05=1.83311 [by minitab]
so the CI is
[12.2-4/sqrt(10)*1.83311,12.2+4/sqrt(10)*1.83311]=[9.9,14.5] [answer]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.